Partnerzy Stowarzyszenia
e-mail: utw@pswbp.pl
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Biłgoraju rozpoczął działalność w 2002 roku i był Filią Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie przez sześć lat. W 2008 roku ówczesny Zarząd przedstawił propozycję zmiany statusu prawnego na samodzielne stowarzyszenie z osobowością prawną. W dniu 10 czerwca odbyło się Zebranie Założycielskie dla powołania Stowarzyszenia Biłgorajski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Biłgoraju, które w dniu 23 września 2008 roku Sąd Rejonowy w Lublinie XI Wydział Gospodarczy pod numerem 0000313970 wpisał jako organizację pozarządową.
Do dnia 31 lipca 2015 roku, tj. do czasu likwidacji Kolegium UMCS w Biłgoraju za zgodą rektora UMCS w Lublinie, uniwersytet swoją działalność prowadził nieodpłatnie w pomieszczeniach Kolegium UMCS. Przez okres 2 lat działalność statutowa organizacji realizowana była w różnych instytucjach na terenie miasta Biłgoraj. Od roku akademickiego 2017/2018 wykłady odbywają się w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Biłgoraj, natomiast na siedzibę Stowarzyszenia Burmistrz przydzielił lokal przy ulicy Henryka Sienkiewicza 17.
Uniwersytet samodzielnie organizuje prace, podejmuje decyzje, składa oferty w konkursach grantowych, organizuje kursy komputerowe, z języka angielskiego, zajęcia zdrowotno-ruchowe i inne. Dla realizacji celów podstawowych organizowane są dwa razy w miesiącu wykłady merytoryczne z udziałem wszystkich słuchaczy prowadzone przez profesorów akademickich oraz specjalistów z różnych dziedzin. Wszyscy prowadzący zajęcia czynią to bezinteresownie pro publico bono.
W ramach realizacji zadań publicznych i pozyskanych środków finansowych prowadzone są warsztaty w zespołach artystycznych, literackich oraz organizowane są imprezy kulturalne dla mieszkańców Biłgoraja oraz powiatu biłgorajskiego. Na bieżącą działalność administracyjno-organizacyjną przeznacza się środki pochodzące ze składek członkowskich. Z inicjatywy samych studentów powstały i efektywnie działają zespoły zainteresowań tj. Zespół Artystyczny "Retrospekcje", Zespół Literacki "Gęsie Pióro", Zespół Teatralny "Inspiracje", Zespół Turystyczno-Krajoznawczy", "Zespół Kulinarny "Łasuch" i Zespół "Biłgorajscy Cykliści UTW". Naszą działalność można obserwować na stronie FACEBOOK.
Stowarzyszenie Biłgorajski Uniwersytet Trzeciego Wieku współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i instytucjami oraz jest prężną organizacją wykazującą szerokie spektrum form działalności dla osób starszych, liczącą się i wysoko ocenianą przez władze samorządowe, mieszkańców miasta oraz powiatu biłgorajskiego.
Halina Wlaź
Prezes Zarządu BUTW
e-mail: utw.bilgoraj@wp.pl
e-mail: domkultury.kock@wp.pl
e-mail: uniwersytet.krasnik@wp.pl
e-mail: utwkrasnystaw.@wp.pl
Wspomnienia związane z zakładaniem Filii LUTW w Łęcznej
Nazywam się Czesław Skoczylas. Nadmiar wolnego czasu, którym mogłem dysponować po zawale, nuda życia rencisty doprowadziły stopniowo do powstania Filii LUTW w Łęcznej. Któregoś popołudnia moja córka Anna podpowiedziała mi, że w Lublinie istnieje Uniwersytet dla osób w moim wieku i proponuje ciekawe tematy spotkań, dysponuje bogatym grafikiem z ofertą w sam raz dla mnie. Spowodowało to, że zainteresowałem się pracą Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Obejrzałem dokładnie wszystko w Internecie, przeanalizowałem sytuację w moim mieście i widząc wielką potrzebę istnienia tej organizacji, postanowiłem podjąć próbę powołania filii LUTW w Łęcznej.
Łęczna jest społecznym tyglem. Miastem ludzi którzy przybyli z całego kraju by budować Lubelskie Zagłębie Węglowe. Obecnie są pełnymi energii i pomysłów emerytami z nadmiarem czasu wolnego. We wrześniu 2009 roku umówiłem się na spotkanie i rozmowę z Panią Małgorzatą Stanowską, Kierownikiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie. Pani Małgorzata została moim mentorem i przewodnikiem w różnych aktywnościach związanych z rozpoczynaniem działalności filii Uniwersytetu mimo, że nie byłem jego studentem. Wyjazdy, konferencje i spotkania z osobami pracującymi na rzecz LUTW i jego filii dały mi wiele informacji i inspiracji, pozwalały stopniowo zapoznawać się ze specyfiką działania Uniwersytetu w Lublinie i w terenie.
W 2010 roku rozpocząłem starania o powołanie Filii LUTW. Przeprowadziłem wiele rozmów i spotkań z władzami miasta i kierownictwami placówek funkcjonujących w mieście oraz parafii. Wszędzie inicjatywa została przyjęta pozytywnie acz z niewielką wiarą, że mi się uda. Tylko Centrum Kultury przygarnęło nas z otwartymi ramionami. W dniu 19 października 2011 roku w Osiedlowym Domu Kultury „KURZAWKA” odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne w sprawie powołania Filii LUTW. Powołano Komitet Organizacyjny i rozpoczęto oficjalnie prace przygotowawcze. Inauguracja działalności Filii LUTW odbyła się w Centrum Kultury 10.01.2011 roku. W uroczystym otwarciu uczestniczyła Pani Kierownik Małgorzata Stanowska i Przewodnicząca Samorządu Studentów Krystyna Mroczek oraz władze Łęcznej, powiatu i instytucji kulturalnych (biblioteki, szkoły, Centrum Kultury, parafie), Związek Emerytów i Rencistów. Przeprowadzono wtedy pierwszy wykład na temat celów działalności uniwersytetów trzeciego wieku. Byłem bardzo dumny z tego czego udało się nam do tej pory dokonać. Tego dnia, po dwóch latach przygotowań i starań, pierwszym studentom łęczyńskiej filii zostały wręczone 54 indeksy i legitymacje.
Od tamtej pory nuda i nadmiar wolnego czasu nie stanowią już dla mnie kłopotu, a spotkania ze studentami, wykładowcami i ciekawymi ludźmi spoza Uniwersytetu dodaje motywacji do działania.
Autor Czesław Skoczylas, grudzień 2019 r.
Uroczysta inauguracja istnienia filii LUTW w Łęcznej w 2011r. Autor: Czesław Skoczylas.
Historia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie, Filia w Łęcznej.
Coraz więcej osób w Łęcznej, które ukończyły pracę zawodową potrzebuje bodźca do dalszej działalności. Jednym z czynników, który pomaga przejść ten etap życia jest LUTW. Ludzie którzy nie znoszą bezczynności, samotności, a potrzebują aktywności intelektualnej, spotkań z osobami w podobnym wieku chętnie przystępują do łęczyńskiej uczelni.
Historia powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filia w Łęcznej sięga 2011 roku. W październiku tegoż roku na zebraniu założycielskim podjęto uchwałę o powołaniu Uniwersytetu. Uczestnicy zebrania wybrali Pana Czesława Skoczylasa kierownikiem LUTW w Łęcznej. 10 stycznia 2012 powstał oddział Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jako jedenasta filia. Siedzibą Filii LUTW jest budynek Centrum Kultury w Łęcznej. Filia LUTW w Łęcznej to organizacja społeczna o charakterze non profit, której działalność opiera się na wolontariacie słuchaczy oraz wsparciu instytucji i sponsorów. Praca merytoryczna w zakresie kształcenia opiera się na składkach studentów. Działalność edukacyjna to wykłady audytoryjne (dwa razy w miesiącu) o zróżnicowanej tematyce. Liczba słuchaczy już w pierwszym roku jego działalności (w styczniu 2011r.) wyniosła 54 osoby.
Studenci uczestniczą w zespołach warsztatowych: ruch przy muzyce, zajęcia komputerowe, warsztaty kulinarne. Inną formą działalności są zespoły aktywności ruchowej: zajęcia na basenie, nordic walking, gimnastyka przy muzyce, latino solo.
W ramach warsztatów prężnie działa zespół kulinarny. Studenci chętnie uczestniczą w działalności zespołu turystycznego. Uczestniczyliśmy w wielu wycieczkach krajowych (Roztocze, Mazury, Poleski Park Narodowy, Warszawa, Kraków, Ćmielów, Przemyśl, Góry Świętokrzyskie) i zagranicznych (Lwów, Wilno, Gruzja, Szwecja). Wspólnie ze studentami z Lublina byliśmy na wycieczce pod ziemią w Kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Uczestniczyliśmy także w Rajdzie Szlakami Roztocza i poprawialiśmy nasze zdrowie w sanatorium w Truskawcu. Wspaniały był Bal Andrzejkowy w Domu Wigor-Senior
w Bogdance oraz w Centrum Kultury w b.r. Uczestnicy łęczyńskiej filii LUTW brali udział w programie „Sadownia Trzeciego Wieku” z pięknym zakończeniem w Nałęczowie. W czasie ośmiu lat działalności było wiele ciekawych wykładów z zakresu nauk humanistycznych, ekonomicznych, psychologicznych oraz profilaktyki zdrowia.
Słuchacze Filii LUTW wyjeżdżają na koncerty, do teatru, operetki, kina. Prężnie działa współpraca z bibliotekami i Zespołem Szkół im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej. Wspólnie z łęczyńskim PCPR i parafią p.w. Św. Barbary, wolontariusze rekrutujący się z szeregów Uniwersytetu wspierają wysiłki edukacyjne dzieci i młodzieży z rodzin o trudnej sytuacji ekonomicznej. Organizowane są bale andrzejkowe, karnawałowe, spotkania wielkanocne „jajeczko” i wigilijne „opłatek”. Organizowane są też spotkania z piosenką i biesiadowaniem przy ognisku i grillu. W naszym środowisku czujemy się potrzebni, a nasza działalność jest zauważana i doceniana. Działalność LUTW Filia w Łęcznej oraz aktywność uczestników przekłada się na aktywizację seniorów i ciągły wzrost liczby studentów. Rok akademicki 2019/20 zainaugurowała setka studentów seniorów. Chcemy się dalej rozwijać – na naukę nigdy nie jest za późno.
Obecna sytuacja związana z pandemią oraz wprowadzenie czerwonej strefy w naszym powiecie zdezorganizowała rozpoczęcie nowego roku akademickiego 2020/2021 i prowadzenie zajęć grupowych dla studentów naszej filii nie jest możliwe.
Czesław Skoczylas, Koordynator, Listopad 2020 r.
e-mail: tor15@wp.pl
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Opolu Lubelskim został założony w 2008 roku. Jest otwarty dla seniorów z Opola i gmin powiatu opolskiego. Proponuje słuchaczom takie programy i formy pracy, które pomagają:
- utrzymywać i wzmacniać dobrostan fizyczny i psychiczny oraz sprawność umysłową,
- nabywać nowa wiedzę i umiejętności,
- integrować się ze środowiskiem i młodszym pokoleniem,
- nie być samotnym, nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie,
- miło, interesująco spędzać wolny czas,
- zaspokajać i rozwijać zainteresowania,
- poznawać nowe środki komunikowania się,
- poznawać obiekty zabytkowe ,przyrodnicze, miejsca związane z historią.
Słuchacze mają do wyboru:
- wykłady z różnych dziedzin wiedzy, głównie zdrowia "zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa, historii regionu",
- zajęcia sprawnościowe /gimnastyka w sali i na basenie, taniec, nordic walking/,
- naukę języków obcych /angielski, niemiecki, francuski i hiszpański/,
- zajęcia z rękodzieła, malarstwa,
- spotkania z poezją "Kawiarenka Literacka",
- spotkania ze sztuką /udział w wernisażach, koncertach, wyjazdach do teatru/,
- wycieczki turystyczno-krajoznawcze,
- warsztaty kulinarne "Wiem co jem",
- spotkania okolicznościowe i integracyjne.
Słuchacze uprawiający twórczość poetycką i malarską mogli zamieścić swoje utwory w wydanym w ramach „Inicjatywy Lokalnej” /konkursu ogłaszanego przez samorząd/ tomiku pt. ”Wierszem i pędzlem malowane”.
Uniwersytet posiada swój lokal pod nazwą „Złoty Zakątek”, czynny od poniedziałku do piątku. Odbywają się w nim zajęcia niektórych grup w formach zorganizowanych , ale można też w godzinach popołudniowych przyjść i przy kominku pogawędzić w gronie przyjaciół, poczytać lokalną prasę, popracować przy komputerze, ”pobuszować’ w internecie. Lokal jest prowadzony przez słuchaczy. Pełnią oni codzienne dyżury, dbają o wystrój, porządek, wyposażenie. Media nie obciążają budżetu utw. Uniwersytet utrzymuje się ze składek słuchaczy, uzyskuje też pomoc od władz miasta i powiatu. Działalność oparta jest na pracy społecznej członków, oraz wielu wykładowców. Pracą kieruje Zarząd pod kierownictwem założycielki Haliny Złotuchy. Programowo wspiera działania Zarządu Rada Programowa złożona ze słuchaczy oraz przedstawicieli instytucji współpracujących z uniwersytetem. W organizacji spotkań okolicznościowych i integracyjnych pomaga Rada Słuchaczy. Program uniwersytetu realizowany jest we współpracy z władzami miasta i powiatu, instytucjami kultury. Jesteśmy otwarci i chętnie podejmujemy współpracę innymi uniwersytetami.
Tel. 513 928 840
e-mail: halina1.41@wp.pl
e-mail: zofia_pilat@op.pl
e-mail: utw.parczew@o2.pl
e-mail: putw.poniatowa@onet.pl
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Puławach został utworzony w 1992 roku jako Filia Lubelskiego UTW. Filia istniała 23 lata. Popularność uniwersytetu w tym czasie znacznie wzrosła, co było dowodem, jak bardzo był potrzebny, że była to ważna jakość w życiu seniorów , ale też i w życiu miasta.
W styczniu 2015 roku przekształcono Filię Lubelskiego UTW w Puławach w Stowarzyszenie Puławski Uniwersytet Trzeciego Wieku, które zgodnie ze statutem, realizuje misję edukacyjno-integracyjną rozpoczętą 23 lata temu. Uniwersytet liczy około 300 członków. Nasza działalność obejmuje różne formy aktywności słuchaczy oraz ich zainteresowań. Oprócz cotygodniowych wykładów o zróżnicowanej tematyce, które odbywają się w Wydziale Zamiejscowym UMCS, są różnorodne artystyczne warsztaty prac ręcznych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się różnorodne zajęcia rekreacyjno-sportowe, zajęcia teatralne i inne. Tradycją uniwersytetu są spotkania integracyjne oraz działalność międzypokoleniowa. Wolontariusze prowadzą intensywne prace w Dolnym Ogrodzie Parku Puławskiego doprowadzając go do dawnej świetności. Organizujemy wyjazdy na spektakle teatralne, do muzeów, filharmonii oraz wycieczki krajowe i zagraniczne. Realizujemy również różne projekty współpracując z Miastem Puławy, Powiatem Puławskim oraz z innymi organizacjami.
Dane kontaktowe:
adres: Puławski Uniwersytet Trzeciego Wieku
ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 74 (ZS nr 3)
24-100 Puławy
strona internetowa: www.pulawy.pl
e-mail: utw.pulawy@wp.pl
e-mail: utwradzyn@interia.pl
Pełna nazwa wnioskodawcy: UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W RYKACH
Forma prawna Wnioskodawcy: STOWARZYSZENIE
Data wpisu do rejestru: 2009-08-28
Nr. KRS w rejestrze: 0000335933
Numer NIP: 5060112975
Siedziba/adres: Miejsko-Gminne Centrum Kultury 08-500 Ryki ul. Warszawska 11
e-mail: utwryki@op.pl
e-mail: sekretarz@siennicarozana.lh.pl
e-mail: krygier0@poczta.onet.pl
e-mail: utw@wlodawa.eu
e-mail: zutw@onet.pl
Fundacja zaistniała dzięki potrzebie serca i chęci niesienia pomocy. Została zarejestrowana w sądzie w lipcu 2016 r. Jej członkowie to osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i społecznym. Oferta skierowana jest do mieszkańców gminy Niemce bez względu na wiek i status społeczny.
Celami Fundacji są:
- wspieranie integracji społeczności lokalnych, osób niepełnosprawnych oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
- udzielanie wsparcia w zakresie: opieki społecznej, ochrony zdrowia, rehabilitacji, kultury fizycznej, turystyki i sportu, edukacji obywatelskiej,
- wspieranie wszechstronnego rozwoju człowieka na wszystkich etapach jego życia.
„Szczególnie bliskie są nam osoby starsze i chcemy stworzyć im miejsce przyjazne, gdzie seniorzy będą mogli wspólnie miło spędzać czas.”
e-mail: fundacja.omnes@gmail.com