Kategorie
Informacje

Akademia 60+, czyli warsztaty dla seniorów z solidną dawką wiedzy

Jak poprawić swoją samoocenę i pewność siebie? Jak i kiedy się badać oraz jakich błędów nie popełniać podczas udzielania pierwszej pomocy? To tylko niektóre zagadnienia poruszone podczas warsztatów dla seniorów, które odbyły się w środę w Lubelskiej Akademii WSEI w ramach projektu „Akademia 60+”.

– Witam Państwa serdecznie w murach Lubelskiej Akademii WSEI. Cieszę się, że możemy kontynuować naszą współpracę, którą rozpoczęliśmy w 2019 roku. Niedługo będziemy obchodzić nasz jubileusz, który wszedł do programu obchodów jubileuszu 25-lecia naszej Uczelni, bowiem w październiku 2025 roku minie 25 lat od momentu kiedy nasza Uczelnia rozpoczęła swoją działalność. Już dziś zapraszam Państwa do udziału w obchodach przygotowanych przez nas wydarzeń – powitała seniorów Kanclerz Lubelskiej Akademii WSEI, Teresa Bogacka.

Jak dodała Pani Kanclerz, w przygotowaniu są wnioski z funduszy lokalnych i europejskich na programy, które mają na celu wspieranie seniorów z naszego województwa. – Realizujemy także bardzo duży program profilaktyki środowiskowej we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie. Ocena pilotażu tego projektu odbędzie się w marcu następnego roku i jeżeli zostanie on zaakceptowany, przejdziemy do etapu wdrażania. Projekt ten jest skierowany do szkół różnego stopnia i będziemy chcieli Państwa zaangażować w realizację zaplanowanych w nim działań – podkreśliła Pani Kanclerz.

Projekt „Akademia 60+” jest realizowany przez Stowarzyszenie Forum Uniwersytetów III Wieku Lubelszczyzny w partnerstwie z Lubelską Akademią WSEI.

Prezes Stowarzyszenia Barbara Zajączkowska wyjaśnia: – Nasze Stowarzyszenie obejmuje 15 Uniwersytetów Trzeciego Wieku na terenie Lubelszczyzny. Naszą misją jest integracja, wsparcie logistyczne, prawne czy finansowe właśnie tych uniwersytetów.

W warsztatach, które odbyły się w środę w Lubelskiej Akademii WSEI wzięło udział 30 seniorów z całego województwa lubelskiego. Jedną z uczestniczek była Krystyna Olszańska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w Akademii Bialskiej: – To kolejne moje warsztaty, w których biorę udział. Są to bardzo pozytywne inicjatywy, które pozwalają nam się poznać i zdobyć praktyczną wiedzę np. w temacie naszego zdrowia i samopoczucia – zauważa Krystyna Olszańska. I dodaje: – Bardzo sobie chwalę fakt, że wykłady, które tutaj mamy są poparte multimedialnymi prezentacjami. Wszystko to przekazują nam wykładowcy akademiccy w bardzo przystępny sposób. To naprawdę cenne doświadczenie – ocenia pani Krystyna.

W środę uczestnicy warsztatów wysłuchali wykładu pt. „Wsparcie motywacji, poprawa samooceny i pewności siebie”, który wygłosiła dr Małgorzata Artymiak z Lubelskiej Akademii WSEI. Z kolei o edukacji zdrowotnej seniorów i tym, jak badać ciśnienie i glikemię, o błędach w diagnozowaniu i udzielaniu pierwszej pomocy mówił uczestnikom warsztatów mgr Mariusz Sutryk, pielęgniarz, ratownik medyczny i wykładowca Lubelskiej Akademii WSEI.

Warsztaty skierowane do osób w wieku 60+ zostały sfinansowane w ramach zadania publicznego Województwa Lubelskiego.